• Location İstanbul/TR
  • Date 2005
  • Scale 8000m2

Tekfen Taksim Residences

1896 yılında inşa edilen 1991 yılında hizmete kapatılan Eski Pasteur Hastahanesi’nin de içinde bulunduğu 7200 m2’lik  alandaki tarihi binanın restorasyonu ile Bosphorus, Pasteur ve Park adlı üç farklı tasarımda rezidans yapıldı.  Batı Cephesi Taksim Gezi Parkı’na, Doğu Cephesi Maçka Parkı’na bakan sekiz katlı binadaki daireler 1900’lü yıllardaki eski İstanbul apartmanlarını yansıtıyor. Pastör Vakfina ait olan çok değerli bir mülkün dönüştüğü gayri menkul yatırımının içinde kalmış yeşile 135 türün sığdığı sakin duruşlu bir vejetasyon kurgulandı. Pervetich planlarından tanımlandığı kadar Hastane yapısının çevresinde kalan ilk bahçe fikri olabildiğince yeniden yaratılmaya çalışıldı.

Bitkisel çeşitleme Padovalı bir fidanlığın 1905 tarihli bitki kataloğundan yapıldı. 1896 tarihli bir yapının çağdaş dönemden alınan tür referansları ve sert peyzaj üslubu, orjinalitesi hakkındaki bilgi birikimi kısıtlı bir projenin eklektism  içinde buruşmasına engel oldu.

Tekfen Taksim Residence gerçek bir dönem bahçesinin projelendirme sürecinden tüm masif taş öğelerinin son montajına kadar ciddiyetle ele alınmış nadir rastlanabilecek bir bahçe restorasyonu projesidir.

*Projelendirme LAL Design, uygulama Yeşilvadi Fidanlığı tarafından yapılmıştır.