• Location Siyezen/AZ
  • Date 2015
  • Scale 80.000m2

Qalaaltı Hotel & Spa

Bakü’de bölgesel şöhrete sahip şifa veren sularıyla 800 mt yüksek rakımlı bir kaplıca tesisinin modernize edilmiş bir versiyonu olan proje öncelikle bir şifa, daha sonra ise bir turizm merkezidir. Bu bağlamda, proje turizm yapısı değerlendirmesinden daha üst segmentte yer alır.

8 hektarlık alana sahip Qalaaltı Hotel & Spa merkezi peyzaj projesi şikayet ile gelen insanların şifadan faydalanma sürecinde sorgu ve tefekküre girdiği göz önünde bulundurularak, kullanıcının bu ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir bahçe olarak kurgulanmıştır. Bahçenin farklı noktalarında yer alan ondan fazla mikro bölge sadece bu ihtiyaç için tasarlanmıştır. Alan; dış mekanda spor, fitness gibi faaliyet alanları, biyolojik göleti, spası, farklı perenniallerden oluşan tematik bahçeleri, akarsuyu ve etrafını 360 derece saran endemik gürgen ormanı kıyısı ile tanımlanmıştır.

Bu faunadan yeni yapılan peyzaj ortamına gelebilecek herhangi bir zararlı saldırısına karşı biyolojik önlemler alınmış, tırtıl ve diğer zararlılar haricinde bir canlıya dokunmadan sadece onlarla mücadele eden bir bakteri ile tam başarı sağlanmıştır. Projenin uygulama sürecinde giderek daralan imalat sürelerinin dikte ettiği imalat metodolojileriyle fikirler mevcut tasarıma entegre edilmiştir. Örneğin iklimsel sebeplerle bazı duvarlar tamamen ahşapla kaplanmıştır.